Yapı ve ustalıkta bilinmesi gerekenler


İnşaat, belirli bir bölgede bulunan bina veya herhangi bir yapının oluşturulma aşaması kapsamındadır. Ayrıca bir mimarlık terimidir. İnşaat, aslında yapı inşaatın bir alt dalı olup , sadece bina yapımı anlamına gelmemektedir.  Toplumun günlük ihtiyaçlarının yanı sıra, birçok tesis ve tesislendirme de inşaatın kapsamına girmektedir. Barajlar,  kanallar, açık ve kapalı su hatları, su depoları, karayolları, demiryolları, havaalanları, limanlar gibi tesisler de inşaat konusu dahilindedir. Bu şekilde geniş bir alana yayılmış olan inşaat sanayisi çağımızda ekonominin en önemli dallarından bir tanesi olmuştur ve inşaat yapımında bilinmesi gerekenler bir çok farklı yapının ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Büyük Modern Yapılar:

*Ticari, kamu veya sanayi yapıları, gökdelenlerin de içinde olduğu bu yapılar, genellikle yüksek yapılardır. Fabrika, okul, depo vb. diğer yapılar büyük ağırlık taşıyacak özelliklerde yapılmaktadır. Bu yapıların içinde, duvarlarla bölünmeyen, geniş mekanlar veya sütunlar bulunur. Bu tarz yapılar, betonarme veya çelik gereçlerle yapılmaktadır.

*İçerisinde insanların yaşadığı, ev olarak kullanılan biraz daha küçük yapılardır.

Gelişen teknoloji en iyi şekilde kullanılarak, estetik açıdan tatmin edici, uzun ömürlü yani,  kalıcı ürünlerle ve yeterli bilgi, birikim ve deneyimle, deprem ve doğal afetlere karşı inşaasının yapılması gereklidir.

Bina inşaatı:

Dikkat edilecek hususları şu şekilde özetleyebiliriz:

*Mimari istekler, yani oda, salon gibi bölmelerin metrekare alanı,
*Binanın arsadaki konumu,
*Binanın temeli ve su yalıtım özelikleri,
*Zemin, Birinci kat,
*Kat bölmesinde kullanılacak malzemeler,
*Çatı katı ve çatıda kullanılacak, kiremit ve benzeri malzemeler,
*Çatı, cephe, cam ve evin nem dengesini sağlamak amacıyla izolasyon,
*Isıtma-soğutma sistemleri
*Şebeke destekli ya da desteksiz elektrik,
*Su sistemi,
*Kanalizasyon ve katı atıklar, atık su ( fiziksel veya biyolojik arıtım sistemleri ve bakımı).

cavusogluticaret.com olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirleyip, beklentilerini tespit ederek, onlara istedikleri yaşam alanları yaratmak, satış ve sonrasındaki  tüketici haklarını koruyarak; güvenilir, kolay erişilebilir hizmet kalitesi ile her zaman yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.